Najczęstsze oszustwa w Internecie – metody zapobiegania i obrony

W dzisiejszym świecie Internet stanowi źródło informacji, jest miejscem, które pozwala nam rozwijać biznes, rozmawiać z ludźmi na całym świecie, zdobywać wiedzę, uczyć się, szkolić i pracować… Bo czyż wyobrażamy sobie w XXI wieku życie bez Internetu? Z pewnością nie. Tak jednak, jak stanowi on źródło ogromnych korzyści, tak również i jest skupiskiem, które powoduje ogromne zagrożenia. Oszustów internetowych w sieci jest niezwykle dużo, tak samo jak wielu jest ludzi, którzy ofiarą oszustów pada każdego dnia. Jakie więc są najczęstsze oszustwa w Internecie? Czy można z nimi walczyć? Czy można im przeciwdziałać?

Różnego rodzaju oszustwa

Oszustwa w Internecie mogą przyjąć różną formę i mieć różny wymiar. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, o jakim oszustwie jest mowa. I tak wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. 

Pierwsze z nich zwane loteryjnymi, opierają się na wysyłaniu przez oszustów maili odnośnie zwycięstwa w loterii i wygrania nagrody pieniężnej. Pojawia się tutaj jednak mały warunek – trzeba najpierw na podane konto internetowe przelać określoną sumę pieniędzy. Niestety, ale w tym przypadku oszuści są niezwykle perfidni i trzeba mieć się na baczności. Wierzycie w cuda? No właśnie! Wszelkie więc tego typu maile powinniśmy przede wszystkim ignorować i od razu usuwać.

Drugie, to oszustwa nigeryjskie, w których użytkownicy otrzymują maile od ,,rzekomego krewnego” lub osoby potrzebującej pomocy, które chce niby odzyskać utracone pieniądze. Za pomoc w odzyskaniu pieniędzy z innego kraju, obiecują nagrodę lub dzielenie się zyskami. Wielu naiwnych internautów daje się niestety na to nabrać i płacą za to często naprawdę wysoką cenę.

Trzecie to oszustwa matrymonialne, a więc wysyłana jest na adres e – mailowy wiadomość od określonej osoby oferującej propozycje matrymonialne. Oszust rozkochuje w sobie daną osobę, pisze z nią, nawiązuje kontakt, a następnie chce się spotkać, ale… nie ma pieniędzy, by przyjechać i prosi więc o pomoc. 

Jak być bezpiecznym w Internecie

Czwarte to oszustwa domenowe, w których to dzwoni się do właściciela danej domeny i proponuje się mu wykupienie domeny z inną końcówką. Użytkownik sieci płaci, a wcale takiej domeny nie wykupił, ale jedynie ją dzierżawi i to w takiej kwocie, która kilkukrotnie przewyższa faktyczną cenę.

Następnymi są oszustwa firm reklamowych, jak również i agencji interaktywnych. Oszukujące firmy oferują stworzenie strony www. Klient płaci pieniądze, a w ogóle nie otrzymuje tego, na czym mu zależy. Co więcej, obsługa techniczna oraz koszty obsługi informatycznej są tak wysokie, iż w ogóle nie odzwierciedlają one tego, co niby dana firma świadczy. 

Często spotykanymi są także oszustwa w portalach społecznościowych. Przestępcy włamują się na konta użytkowników i w ich imieniu wysyłają do znajomych wiadomości, przede wszystkim z prośbą o pieniądze. Wielu ludzi takie pieniądze wysyła, gdyż liczy, że ktoś bliski potrzebuje pomocy. Nikt się nie spodziewa, że wiadomości te wysyła oszust. 

Dużo można byłoby mówić również i o wykradaniu informacji, co nazywane jest phishingiem. Polega to na zdobywaniu poufnych informacji odnośnie danej osoby, przy wykorzystaniu nieuczciwych działań. Mając podane najważniejsze rzeczy, bez problemu w imieniu takiej osoby mogą wchodzić na ich konta, zarządzać pieniędzmi, brać pożyczki….

Każde oszustwo jest niebezpieczne…

Bez wątpienia każde oszustwo jest inne, ale każde jest niezwykle niebezpieczne i może zakończyć się poważnymi w skutkach konsekwencjami. Oszuści potrafią wykorzystać różnorodne metody, aby tylko ich ofiara zaufała im, uwierzyła i była skłonna zrobić wszystko, czego ten tylko chce. Z racji tego, że internet daje nam dziś niemal wszystko, włamanie się na czyjeś konto może pozbawić daną osobę wszystkich niemal pieniędzy. Płacimy telefonem, robimy przelewy internetowe, zarządzamy kontami, prowadzimy tak interesy. Jeśli oszust trafi do naszych poufnych informacji, może całkowicie zniszczyć nasze życie. Co więcej, będąc osobą ufną, świadomie możemy wysłać duże pieniądze, nie mając praktycznie szansy, by móc je odzyskać.

Jak walczyć z oszustwami internetowymi?

Jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą oszusta, przede wszystkim elementem niezbędnym jest zgłoszenie sprawy na policję. W większości przypadków niestety nie udaje się odzyskać pieniędzy, ale wielu cyberprzestępców zostaje schwytanych. Aby do tego wszystkiego jednak nie dopuścić, bez wątpienia kluczowe znaczenie ma rozsądek, brak zaufania w Internecie i świadomość tego, co sieć może z nami zrobić. Nikt z nas nie wie, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Nikt nie ma pewności, kto pisze maile, wysyła smsy. Sprawdźmy wszystko dwa razy, bądźmy czujni, a w razie pojawienia się jakichkolwiek niejasności – od razu działajmy. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy się skupić.

Oszustwom internetowym powiedzmy stanowcze nie! Każdy z nas może mieć wpływ na to, czy w sieci możemy czuć się bezpieczni, bo my sami na to właśnie bezpieczeństwo mamy wpływ.